انواع مولتی متر تعمیرات موبایل

انواع مولتی متر تعمیرات موبایل

مولتی مترها یکی از پرکاربردترین ابزارهای چند کاره تعمیرات موبایل هستند که به راحتی قابل حمل‌اند. در سال های ۱۸۲۰ بوسیله اولین گالوانومترها، تنها توانایی اندازه گیری ولتاژ و مقاومت را داشتند و اندازه آنها نسبت به مولتی‌مترهای کنونی بزرگتر بود. نیاز بشر به ابزارهای اندازه گیری دقیق تر قطعات الکترونیک، باعث شد که در سال ۱۹۲۰ مخترع انگلیسی اولین مولتی متر را طراحی کند. با پیشرفت علم  مولتی مترها کارایی گسترده ای در صنعت پیدا کردند و در صنعت موبایل نیز قابلیت اندازه گیری جریان، ولتاژ و مقاومت قطعات گوشی را دارند. یک مولتی متر می تواند بعنوان ولت متر، اهم متر و آمپر متر استفاده شود. از این وسیله برای تست قطعات الکترونیکی بورد موبایل مانند مقاومت، خازن، دیود، ترانزیستور و باتری استفاده می شود. از دیگر استفاده های مولتی متر در تعمیرات موبایل می توان به تست جریان برد گوشی و یا تست دما و کالیبره هیتر و هویه نیز اشاره کرد. مولتی مترهای تعمیرات موبایل را به طور کلی می توان به سه نوع آنالوگ و دیجیتال و اتو رنج تقسیم بندی کرد.

در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی و کاربرد انواع مولتی مترهای مورد استفاده تعمیرات موبایل بپردازیم.

مولتی متر آنالوگ 

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر آنالوگ تعمیرات موبایل از ابتدایی ترین نوع مولتی مترهای موجود در بازار هستند که دارای یک عقربه، صفحه مدرج و سلکتور تنظیمات هستند. عملکرد آن ها بر اساس عبور جریان از سیم پیچ قرار گرفته در آن ها می باشد که باعث ایجاد نیروی مغناطیسی شده و عقربه صفحه نمایش به حرکت در می آید و مقدار جریان متغییر را به ما نشان می دهد. در واقع نمایشگرهای این نوع مولتی مترها مقدار لحظه ای جریان را در سیستم نشان می دهد و از این رو کارایی آن ها در مدار با جریان های متغیر بسیار حساس بوده و مقدار ثابتی را نشان نمی دهند. به طور کلی مولتی مترهای آنالوگ قیمت نسبتا پایین تری دارند ولی کارکردن با آن ها نیاز به مهارت بیشتری دارد و در بین تعمیرکاران موبایل محبوبیت کمتری دارد.

مولتی متر دیجیتال

مولتی متر دیجیتال

همانظور که اشاره کردیم کاربرد مولتی متر در تعمیرات موبایل بیشتر برای تست قطعات و عیب یابی به کار می رود. اولین مولتی مترهای دیجیتال در سال ۱۹۷۰ بوجود آمد که دقت بیشتر و کارایی بهتری نسبت به مولتی مترهای آنالوگ داشتند و امروزه استفاده گسترده ای در تعمیرات موبایل دارند. این مدل از مولتی مترها دارای صفحه نمایش LED و یا LCD می باشند که کمیت ها و اعداد مولتی متر بصورت دیجیتال و بر روی نمایشگر مولتی متر نشان داده می شوند و بسیار دقیق هستند. درون مولتی مترهای دیجیتال مداری الکتریکی وجود دارد که سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و مقدار جریان، ولتاژ و مقاومت قطعات مورد بررسی بر روی صفحه نمایش مولتی متر قابل دیدن است. بدلیل وجود بورد های الکترونیکی در این نوع مولتی مترها اندازه آن ها نسبت به مولتی مترهای آنالوگ کوچک تر بوده و در نتیجه وزن کمتری نیز دارند. بستگی به طراحی شرکت سازنده، خصوصیات و دقت عمل مولتی مترهای دیجینال قیمت آن ها می تواند متغییر باشد.   

مولتی متر اتو رنج

مولتی متر اتو رنج

در واقع مولتی مترهای اتو رنج نوعی مولتی متر دیجیتال هستند که دارای طراحی ساده تر و توانایی بیشتر می باشند. همانطور که در شکل بالا می بینید مولتی متر اتو رنج دارای سلکتور تنظیمات بسیار ساده بوده و تعمیرکار هنگام کار وقت کمتری را صرف تنظیم آن ها می کند. از ویژگی های دیگر مولتی متر اتو رنج می توان به اندازه کوچک و قابلیت اندازه گیری درجه حرارت و فرکانس دستگاه های الکترونیک نیز اشاره کرد. با استفاده از این ویژگی ها می توان درجه حرارت هیتر و هویه های تعمیرات موبایل را تست و آن ها را کالیبره کرد. در حال حاضر این نوع از مولتی مترها، بهترین مولتی متر تعمیرات موبایل به حساب می‌آیند و نسبت به مدل های دیگر قیمت نسبتا بالاتری دارند.

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو